ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ > > under construction > under construction

Αρχές Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων
για μαθητές Λυκείου

Συγγραφείς : Αριστείδης Νότης, Άγγελος Νότης, Γιώργος Καμαρινός, Ιωάννα Καλογεράκου, Λάμπης Καμπάσης
Εκδόσεις : Ευρασία

Για αναλυτικές πληροφορίες πατήστε εδώ

Οικονομική εκπαίδευση
Θεωρία και τεχνικές διδασκαλίας

Συγγραφέας : Μπουρλετίδης Κωνσταντίνος
Εκδόσεις : Ευρασία

Ο κύριος Δημήτρης Μπουραντάς, καθηγητής του Μάνατζμεντ στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, προλογίζοντας το βιβλίο είπε:

"...Το παρόν βιβλίο αποτελεί μια ολοκληρωμένη και σύγχρονη πραγματεία για την αποτελεσματική διδασκαλία και μάθηση της οικονομικής επιστήμης. Η συμβολή του στους διδάσκοντες μπορεί να είναι σημαντική δεδομένου ότι ως καλοί γνώστες των οικονομικών, λόγω σπουδών, έχουν εκπαιδευθεί ανεπαρκώς στις παιδαγωγικές, εκπαιδευτικές και μαθησιακές μεθόδους και τεχνικές.

Το βιβλίο προτείνει αρκετές πιο εργαστηριακές και κατά συνέπεια πιο αποτελεσματικές μεθόδους εκπαίδευσης από τη διάλεξη τις οποίες ο κάθε διδάσκων των οικονομικών μπορεί και πρέπει να χρησιμοποιεί, αν πιστεύει στον ουσιαστικό ρόλο του δασκάλου και φιλοδοξία του είναι η ανάπτυξη των γνώσεων, των διανοητικών ικανοτήτων και της προσωπικότητας των μαθητών ώστε να είναι ενάρετοι επαγγελματίες και πολίτες..."